Jesenná únava

Jesenná únava

Je tu čas padajúceho lístia a sychravého počasia. Toto obdobie je známe tým, že v ľuďoch vyvoláva únavu, vyčerpanie a depresiu. Typickým spúšťačom je nedostatok slnečných lúčov, chlad a nadbytok melatonínu. Pripravili sme si pre vás niekoľko rád ako únavu jednoducho zahnať alebo jej dokonca účinne predchádzať.

 

Nahradíme slnečné lúče

Za únavu v chladných mesiacoch, môžu dva faktory. Prvým z nich je nadprodukcia hormónu melatonínu. Svetlo, ktoré ovplyvňuje hladinu tohto hormónu v tele, zastavuje jeho produkciu a tým dochádza k prebudeniu zo spánku. Pri nedostatku svetla telo nespozná, že by sa malo prebrať a ukončiť tvorbu melatonínu, a tak ostávame v útlme.

V tomto prípade je prospešný častý pohyb vonku cez deň, presunúť si pracovný stôl k oknu a nebáť sa ani využívať poriadne umelé osvetlenie.

Pomôcť môže napríklad aj guarana, ktorá má podpornú funkciu pre organizmus a je známa svojimi stimulačnými účinkami – vyskúšajte napríklad MedPharma Guarana 800 mg vo forme tabliet  alebo MedPharma Ginkgo biloba 30 mg + guarana.

Druhým faktorom je nedostatok vitamínu D. Ak ho telo nedokáže vstrebať zo svetla, výbornou alternatívou je získať vitamín D pomocou kvalitného doplnku stravy ako je napríklad naša novinka MedPharma Vitamín K2 + D3 1000 IU.

Prekrveniu organizmu pomôže aj hlboké dýchanie- vyšší prísun kyslíku do tela zbystruje vnímanie, uvolňuje napätie a zkľudňuje srdečnú činnosť.

Kvalitný spánok a obmedzenie stresu

Počas obdobia náročného pre organizmus je nutné dopriať si výdatný oddych pomocou kvalitného spánku a zamerať sa na obmedzenie stresu.

Jedným z kľúčov k zdravému spánku je pravidelnosť. Snažte sa preto chodiť spať každý deň v rovnaký čas a rovnako aj vstávať. Určite taktiež nieje na škodu podporiť relaxáciu tela a mysle pred spaním pomocou byliniek. Napríklad medovka podporuje kľudné zaspávanie, zlepšuje spánok a pomáha aj pri nespavosti. Vyskúšajte vo forme MedPharma Medovka 50 mg.

Vedeli ste, že aj minerál horčík výrazne napomáha relaxácii, kľudnému spánku a mentálnemu zdraviu? Telo si ho však nevie vytvoriť samotné, preto je nutné dopĺňať ho pomocou stravy ale ideálne vo forme tabletiek, pretože zaistíte prijatie dostatočného množstva. V kombinácii s vitamínom D ako je napríklad MedPharma Horčík 300 mg + Vitamín D zabijete rovne dve muchy jednou ranou.

Určite taktiež nezabudnite ani na pravidelný pohyb, ktorý prospieva nielen telu ale aj mysli. Nemusíte byť profesionálny športovec a dosahovať nadľudské  výkony. Môže sa jednať napríklad o večernú prechádzku alebo jemnú jógu.

Zahrejeme telo zvonku i zvnútra

Vašej únave a zhoršenej nálade určite nepomáha upršané počasie a nepríjemný chlad sprevádzajúci zimné mesiace. Pomôcť môže teplé oblečenie, príjemná deka, teplý kúpeľ alebo návšteva sauny. Dobrý spôsob je aj zahriať organizmus zvnútra pomocou horúceho bylinkového čaju alebo domáceho vývaru.

Vyskúšať môžete aj špeciálnu zmes MedPharma Hot Drink bylinný nápoj, ktorá nielen krásne zahreje ale obsahuje extrakty z materinej dúšky, lipy, echinacey a ďalších 20 bylín. Je tiež obohatený o eukalyptový olej, med a vitamín C, ktorý prispieva k normálnej funkcii imunitného systému.

Správna výživa a dostatok vitamínov

Posledným avšak nemenej dôležitým bodom je správna výživa. Nedostatok energie často nahrádzame jedlom a máme tendenciu dopriať si hlavne sladké, kalorické pokrmy. Avšak z dlhodobého hľadiska takáto strava spôsobí nával energie a následne veľkú únavu.

Riešením je vyvážené množstvo zeleniny, ovocia, strukovín, kvalitného mäsa a mliečnych výrobkov a prísun živín obsahujúcich vitamín C, vitamín B5, železo, vápnik, draslík, zinok, sodík a ďalšie minerály. Ak máte pocit, že vaša strava nedostačuje, najjednoduchší spôsob ako deficit nahradiť je skrz kvalitné doplnky stravy. My odporúčame náš MedPharma Multivitamín 42 zložiek pre svoje komplexné a unikátne zloženie zamerané na doplnenie všetkých najdôležitejších vitamínov a minerálov potrebných pre správne fungovanie celého tela.