5 dôležitých rád ako si vybrať ten správny “opaľovák”

5 dôležitých rád ako si vybrať ten správny “opaľovák”

1.Zistite si, aký ste fototyp. Existuje 5 fototypov ľudí: fototyp I so svetlou pokožkou, ryšavými vlasmi a pehami. Hranica začervenania kože bez ochrany je 10 minút, veľmi rýchlo sa spálí a nikdy sa poriadne neopáli, naopak fototyp V s veľmi tmavou pokožkou a tmavými vlasmi sa nikdy nespáli, ľahko sa opáli alebo je silno pigmentovaný. Budete tak vedieť dopredu, ako dlho môžete byť na slniečku bez následkov, a podľa toho sa chrániť vhodným opaľovacím prostriedkom.

1.Zistite si, aký ste fototyp.

Existuje 5 fototypov ľudí: fototyp I so svetlou pokožkou, ryšavými vlasmi a pehami. Hranica začervenania kože bez ochrany je 10 minút, veľmi rýchlo sa spálí a nikdy sa poriadne neopáli, naopak fototyp V s veľmi tmavou pokožkou a tmavými vlasmi sa nikdy nespáli, ľahko sa opáli alebo je silno pigmentovaný. Budete tak vedieť dopredu, ako dlho môžete byť na slniečku bez následkov, a podľa toho sa chrániť vhodným opaľovacím prostriedkom.

Fototyp: 

•I - veľmi svetlá pokožka, ryšavé vlasy, často pehy, čas prvej expozície 5 - 10 min.

•II - svetlá pokožka aj vlasy, čas prvej expozície 10 - 20 min.

•III - stredne svetlá pokožka, tmavšie vlasy, čas prvej expozície 20 - 30 min.

•IV - tmavá pokožka, tmavé vlasy, čas prvej expozície 40 min.

•V - veľmi tmavá pokožka, tmavé vlasy, čas prvej expozíce 90 min.

2. Pre výber vhodnej ochrany je potrebné zahrnút aj UV index. Aktuálny UV index si môžete nájsť napríklad na stránkach SHMÚ a pohybuje sa v hodnotách od 0-11+. Kombinácia UV indexu a fototyp vám prezradí, aký ochranný faktor zvoliť. 

3. Zistite, či je opaľovací prostriedok vodeodolný. Ak nieje na obale výrobku vyslovene uvedené, že je vodeodolný, musíte sa starostlivo natrieť po každom okúpaní. 

4. Prečítajte si zloženie výrobku. Ak narazíte na látku, na ktorú máte alergiu, zvoľte výrobok iný, v ktorom sa táto látka nevyskytuje.

Ak trpíte alergiou, máte oslabený imunitný systém alebo citlivú pokožku, vyberte si hypoalergénne opaľovacie prostriedky. 

Tieto prostriedky sú testované na ľudoch metódou HRIP (z anglického Human Repeat Insult Patch), ktorá pomáha odhaliť ako okamžitú tak aj oneskorenú alergickú reakciu, ktorá môže vzniknúť postupne pri opakovanom používaní prostriedku.

5. Pre optimálny účinok a minimum rizik zvoľte prípravky, ktoré na obale uvádzajú: „dermatologicky, klinicky testováné, neiritujúce, vhodné pro citlivú pokožku, hypoalergénne“.  Tieto tvrdenia musia vždy byť doložené príslušnými testami.